Araç Altı Görüntüleme Sistemleri

Araç Altı Görüntüleme Sistemleri

Araç Altı Görüntüleme Sistemleri, araç altlarını etkili şekilde inceleyebilen, araç altı taşıması yapılan patlayıcı, şüpheli, uyuşturucu ve silah gibi yasal olmayan nesnelerin kontrolünde kullanılan denetleme sistemleridir. Resmi kurumlar, askeri birimler ve güvenlik güçlerinin kullanımları için oldukça uygun teknolojik cihazlardır. Araç altı kontrol sistemleri ile araç altları eş zamanlı olarak görüntüleyebilmekteyiz ve kontrol etmekteyiz.

Araç altı kontrol kameraları aracın altına ait her açının görülebileceği şekilde tasarlanır. Bu sayede aracın altı ve tekerleklerin iç yüzeyleri de etkili şekilde kontrol edilebilir.

Şüpheli nesne, yasadışı madde, silah, insan kaçakçılığı gibi faaliyetlerin tespitinde; duran yada hareket halindeki taşıtların görüntüsünü alarak, araştırma ve analiz süreçlerinde,ilgililerin daha kolay ve hızlı karar vermelerine destek olan sistemlerdir.

İhtiyaç halinde plaka bilgilerinin ve sürücü mahal görüntülerinin alınacağı ağ güvenlik kameraları eklenerek, tüm bilgiler aynı kayıt altında toplanabilir. Montajı oldukça kolaydır ve IP 68 koruma sınıfına sahiptir. Tek ara yüzden kullanım kolaylığı sağlar.

Gerçek zamanlı görüntüleme yapar ve muadil ürünlere göre fiyatı avantajlıdır. 60 km hız ile 1000 fps, 2048p-4096p çözünürlükte 3000-4500 mm şasi genişliğine kadar görüntüleyebilmektedir.

Güvenlik zaafı yüksek olan birimlerde Askeriye, Kamu veya Kurumsal kurumların güvenliğinde kullanılan araç altı kamera sistemi Araç altına gizlenmiş bomba, ateşli saldırıya uygun silah veya cephane gibi ölüm veya yaralanmalara yol açacak kötü amaçlı maddelerin tespitinde kullanılmaktadır.

Araç altı kamera sistemi almış olduğu görüntüyü bağlı olduğu bilgisayar gönderir. Araç daha önce gelmiş ise karşılaştırma yapar. Farklı cisim var ise sistem uyarı verir. Onay için görevliyi uyarır.

Çalıntı araç veya Terör örgütlerince kullanılmış araç plakaların karşılaştırması yapar ve yakalamış olduğu plaka yasaklı ise sistem uyarı verecektir. Yine görevlinin onaylanmasını bekler. Araç geçişlerin geriye dönük ne zaman geldiğinin raporlamasını görebilirsiniz.

AAGS, güvenlik gereksiniminin yoğun olduğu askeri birimlerde, kamusal kurumlarda ve güvenliğine önem veren özel kuruluşların giriş kontrol noktalarında kullanılmak üzere tasarlanmış bir güvenlik sistemidir.

Yerleştirildiği araç giriş kontrol noktalarında araçların tanınmasını, altlarının kontrol edilmesini, elde edilen araç altı görüntülerinin daha önceki geçişlerine ait görüntülerle operatör tarafından karşılaştırarak farklılıkların tespit edilmesini, ekrana gelen bilgiler ışığında Onay/Ret kararının verilmesini, girişlerin kayıt altına alınması ve raporlanabilmesini sağlar.

Herhangi bir aracın plakasından, belli bir zaman aralığındaki geçişleri, alt görünümleri, kullanıcı bilgileri vb. daha bir sürü detay sorgulanabilir.

Nizamiye ve geçişlerden giriş tapan araçların , plaka tanıma sistemi ile otomatik olarak tanımlaması yapılır. Araç önden çekilmiş fotoğrafı, araç altı taranmış Full HD görüntüsü, tarih, saat ve plakası yazılım tarafından otomatik olarak kayıt edilir.

Araç tekrar sistemden geçiş yaptığında otomatik olarak plaka algılanır ve aracın geçişini tamamlamasından itibaren iki saniye içinde aracın en son araç altı görüntüsü ile yeni geçiş görüntüsü ekrana düşer ve karşılaştırılır.

Araç altı görüntüleme sisteminde 2048 x 1 piksellik satır taramalı (linescan) kameralar kullanılır. Bu şekilde, araç uzunluğundan bağımsız olarak 2mm’ye kadar hassasiyetle araç altının Full HD görüntüsü elde edilir.

Araç altı görüntüleme sistemine, kollu bariyer, mantar bariyer ve yol kesici – blok bariyer (Road Blocker) entegrasyonları yapılabilir.

Araç Altı Kontrol Sistemleri Çeşitleri

Sabitlenmiş Araç Altı Kontrol Sistemleri: Sabitlenmiş araç altı sistemleri, kalıcı kontrol noktalarında zemine kalıcı olarak monte edilirler. Genellikle kullanılacak yolun içerisine gömülü durumda bulunan bu sistemler, araçların geçiş esnasında etkilenmesine sebep olmazlar. Düz bir zeminde hareket eden araçlar, zemine gömülü bulunan takip kameraları ile kontrol edilirler.

Portatif Araç Altı Kontrol Sistemleri: Portatif araç altı sistemler, geçici veya uygun zemini bulunmayan kontrol noktalarına yerleştirilirler. Bu sistemler araç geçişleri esnasında sarsıntıdan ve kaymalardan etkilenmemeleri için ağır portatif zeminlerle birlikte monte edilirler.

Bu tarz portatif zeminler genellikle çift taraflı rampalı bir yapıya sahiptir ve araç geçişlerinde araçlar bu çıkış ve inişlerden etkilenir. Bu yüzden belirli bir hız sınırını korumaları gerekir.

ISO Belgesi

Mdy Web Tasarım

G Belgesi

ISO 9001 Belgesi