Konvansiyonel Yangın Algılama Sistemleri

Konvansiyonel Yangın Algılama Sistemleri

Konvansiyonel Yangın Algılama Sistemleri Yangın başladığı andan itibaren algıladığı duman, ısı veya gazı bir panele aktararak siren, flaşör vasıtasıyla haber veren sistemlerdir. Geleneksel yani konvansiyonel algılama sistemleri yangın ile ilgili olarak belirlenmiş alanda yangın çıktığını bildirir.

Genel itibariyle büyük hacimlerde birden fazla zone olarak belirlenen alanlarda yangın çıkması durumunda “3 Zone Alarm” şeklinde bilgi vererek yönlendirme yangına müdahaleyi kolaylaştırır. Genellikle tehlike sınıfı düşük ve küçük hacimlerde kullanılması uygundur. Adreslenebilir sistemden farkı ise zone bazında bildirim yapmasıdır.

Nerelerde Kullanılır?

Tehlike Sınıfı Tehlike sınıfı yüksek binalarda Metrekare Toplam alanı 1000 m2 ‘den fazla orta tehlike sınıfı binalar Yüksek Binalar İkamet amacı olmayan yüksek binalar 51,5 m. Yüksek Binalar İkamet amacı olan binalarda Yatma Amacı Olan moteller, yatakhaneler, misafirhaneler, hastahaneler, huzur evleri, pansiyonlar ve benzeri tüm endüstriyel binalarda, tüm kaçış yollarında ve duman dedektörlerinin yanlış uyarılara neden olmadan kullanımına elverişli koridorlar, depolar, tesisat/teçhizat odaları ve benzeri, sürekli insan bulunmayan bölümlerde veya otomatik sprinkler olmayan bölümlerde tüm ortak alanlarında ve çalışma alanlarında otomatik duman algılama cihazları tesis edilecektir.

Sistemin Genel Çalışma Prensibi

Sistem duman yada ısı dedektörünün yangını algılayıp panele bildirmesi ile devreye girer. Kontrol paneli sinyali algıladıktan sonra siren/flaşörler vasıtasıyla bildirimde bulunur, insanları tehlikeli noktadan uzaklaşması yada yangına müdahale etmesi için uyarır. Çıkış noktalarına konulacak yangın ihbar butonları da tehlikenin erken sezilmesi durumunda yangının geniş çevrelerce duyulmasına yardımcı olacaktır. Zone bazında uyarı yapar. Bir zone hattı üzerine ortalama 25-30 adet dedektör bağlanabilir.

Sistem Ekipmanları

Konvansiyonel Yangın Algılama Paneli,
Akü,
Duman Dedektörü ve Soketi,
Isı Dedektörü ve Soketi,
Yangın İhbar Butonu,
Siren/Flaşör

Sistem Avantajları

Erken uyarı sistemidir.
Yangına müdahaleyi hızlandırır.
İtfaiyeye haber verir.
Yangının çıktığı noktayı zone olarak bulunmasını sağlar.
Ergonomiktir, az yer kaplar.
Ekonomiktir.

Küçük ve orta ölçekli projelerde kullanılan konvansiyonel yangın algılama ve alarm sistemleri, yangının kaynağını bölgesel olarak bildire bilmektedir.

Optik duman dedektörleri, ışın tipi duman dedektörleri, sıcaklık ve multisensör dedektörler yangın meydana geldiğinde hızlı ve etkin bir şekilde algılama yapabilmektedir. Konvansiyonel doğalgaz ve LPG dedektörleri ortamda meydana gelen gaz kaçağını algılayarak olası bir tehlikenin önüne geçebilmektedir.

Ayrıca yangın alarm butonu ile mahaldeki kişiler yangın alarm sistemini manuel olarak tetikleyebilmektedir. Hava şartlarına dayanıklı modelleri de mevcut olan konvansiyonel siren, flaşör ve flaşörlü sirenler, yangın durumunda binadaki kişileri sesli ve görsel olarak uyarabilmektedir.

Belirli bir bölgedeki yangının tespit edilmesi üzerine çalışan sistemlerdir. Zon ismi verilen bölgesel tespit mantığıyla işleyen Konvansiyonel Yangın Alarm Sistemleri, bu zonlara bağlanmış yangın algılama dedektörlerinin sinyalleriyle yangını algılar ve bölgesel uyarı verir.

Diğer sisteme göre daha basit sistemlerdir ve çok daha ekonomiktir. Bu sebeple de günümüzde özellikle küçük ve yangın riskinin daha az olduğu projelerde tercih edilirler. Bu sistemlerin en büyük kusuru hava ve ısı değişimlerinden etkilenebilmesi ve yanlış yangın alarmları riskleri yaratmasıdır.

ISO Belgesi

Mdy Web Tasarım

G Belgesi

ISO 9001 Belgesi