Adresli Yangın Algılama Sistemleri

Adresli Yangın Algılama Sistemleri

Adresli Yangın Alarm Sistemleri dedektör, switch, buton, siren gibi yangın alarm sistemi elemanlarının adreslenerek yangın alarm paneline tanıtıldığı sistem türüdür. Adresli yangın alarm sistemi, olası bir yangın tehlikesinde hangi noktadaki hangi elemanın alarm verdiğini göstererek tehlikenin yerinin tam ve hızlı olarak öğrenilmesine imkan sağlar.

Daha çok büyük fabrika ve tesislerde sıklıkla kullanılan adresli yangın sistemlerinde, konvansiyonel sistemlerin aksine yangın elemanları panele loop ile bağlanır. Bu loop’un iki ucu yangın alarm paneline bağlanır. Böylece her hangi bir uçta bağlantı kesintisi olsa dahi elemanlar hala panele bağlı kalır.

Adresli yangın sistemleri performans, yanlış alarmların önlenmesi, düşük kablolama maliyeti, her elemanın ayrı ayrı programlanabilmesi, hızlı yangın noktası tespiti gibi özellikleriyle konvansiyonel yangın alarm sistemlerinden ayrılır.

Adresli Yangın Algılama Sistemlerinin Yapısı

Adresli yangın algılama sistemlerinde algılama elemanlarının bağlandığı ( döngü) Loop hatları bulunur. Kullanılacak loop sayısı kablolama mesafesi kullanılan panele bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Bir loop hattına en çok 128 adet dedektör ( adresli eleman) bağlantısı yapılabilir. Loop üzerinde yer alan algılama unsurları kendi içinde bölgelere ayrılabildiği gibi, her bir algılama unsuru üzerinde mevcut olan adresleme switch’i sayesinde panel tarafından bireysel olarak da algılanabilmektedir.

Gerek adresli gerekse konvansiyonel sistemler uygulama alanının özelliklerine göre seçilmeli ve en uygun alanlara konumlandırılmalıdır. Daha küçük işletmeler için konvansiyonel sistemler tercih edilmeli, adresli sistemler ise, birden fazla bölgelere ayrılması zorunlu olan büyük çaplı bina ve işletmelerde tercih edilmelidir.

Adresli ve Konvansiyonel Algılama Sistemleri Hakkında
Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Adresli ve konvansiyonel algılama sistemleri nasıl çalışır?
Adresli ve konvansiyonel algılama sistemleri bir yerde veya bir mekanda oluşan yangını hemen anında algılar ve sesli, ışıklı sistemi ile kişileri uyarır.

Adresli ve konvansiyonel algılama sistemleri nerelerde kullanılır?
Fabrikalarda, iş yerlerinde ve binalarda yani aklınıza gelebilecek her türlü alanda kullanıma uygundur.

Adresli ve konvansiyonel algılama sistemleri yangın algılar mı?
Duman algılama sensörleri sayesinde yangınları hemen algılar ve kişileri uyarır.

Adresli ve konvansiyonel algılama sistemleri sorunu nasıl bildirir?
Adres gösterme yeteneği sayesinde sorun çıkan bölge için cep telefonlarına, bilgisayarlara ve tabletlere uyarı gönderir. Bu sayede adres kontrolleri hızla yapılır ve yangınlara çok hızlı bir şekilde müdahale edilir.

Adresli ve konvansiyonel algılama sistemleri nereye kurulmalı?
Binaların iç kısımlarına ve dış cephelerine kurulabilir. Daha etkili olması adına merkezi bir yere kurulması önemlidir.

ISO Belgesi

Mdy Web Tasarım

G Belgesi

ISO 9001 Belgesi