Personel Devam Kontrol Sistemleri

Personel Devam Kontrol Sistemleri

Personel Devam Kontrol Sistemi (PDKS), şirket personelinin giriş-çıkış zamanlarının kayıt altına alınarak günlük ve aylık raporların oluşmasını sağlayan, bilgisayar tabanlı elektronik bir sistemdir.

Bu sayede puantaj ve bordroya esas olan bilgilerin kolay ve çok kısa süre içinde hazırlanması mümkün olmaktadır. Kart okuma, parmak izi okuma ve iris tarama ile turnike vs. sistemlere entegre edilerek, şirket içerisinde özel giriş yapılması istenen yerlere kontrollü geçiş sistemi olarak da kullanılabilmektedir.

PDKS Sistemi uygulamasına başlangıç, satın alınan cihazın montajının (geçiş için en uygun nokta) yapılması ve sonrasında yazılımın kullanıcı bilgisayarlara kurulumu ile gerçekleşir. Kurulum işlemleri tanımlandıktan sonra sistemde kullanılacak cihaz türüne göre kart, parmak izi ve/veya yüz tanımlama işlemleri seçimi yapılan cihaz üzerinden gerçekleştirilir.

PDKS program kullanılarak ise personel tanımları ve genel parametreler ile puantaj parametreleri firmanıza özel olarak tanımlanır ve sistem bu sayede kullanıma hazır hale gelir.

Personel, işe giriş ve çıkışlarda, parmak izi okuyucu, kart okuyucu ve/veya yüz tanıma sisteminden geçiş yapmak kaydı ile giriş ve çıkış kaydı bu okuyucu donanımların hafızasında depolanır. Depolanan giriş çıkış kayıtları istenildiği an programa aktarılır ve programı aracılığıyla takibi yapılır.

Artık kullanıcı, sisteme ait olan Fabrika PDKS yazılımından istediği raporları (Geç gelenler, erken çıkanlar, fazla mesaiye kalanlar, devamsızlar vb.) alarak personel devam kontrol takibini ve verimliliğini kontrol edebilir.

İstenildiği takdirde PDKS sistemi personelin normal ve fazla mesailerini de hesaplayarak ay sonu bordro yazılımına uygun verileri hazırlayarak, bordro işlemini minimum süreye indirgenmesini sağlar. Programdan alınan bu verilerin bordro programına aktarılmasıyla işlem yükü hafifler ve süreç hızlanır.

Personel devam kontrol sistemleri, personelleri takip etmek için kullanılmakta olan sistemlerdir. Bu sistemlerin kullanım alanları oldukça geniştir.

Kamu kurumları ve kuruluşları, askeri alanlar, belediyeler, alışveriş merkezleri, işletmeler, plazalar, okullar, fabrikalar, gibi pek çok alanda kullanılabilmektedirler.

Personel devam kontrol sistemlerinde ihtiyaç duyulmasının en büyük nedeni, personelleri el ile takip esnasında pek çok aksaklığın yaşanması ve boşuna harcanan insan gücü ve performanstır. Bunların önüne geçmek için personel devam kontrol sistemleri kullanılmaya başlanmıştır.

Personel devam kontrol sistemleri, geniş bir alanda kullanılmasını oldukça kolay bir kullanıma sahip olması ile elde etmiştir. Bu sistemlerin kullanılması için personel devam kontrol sistemleri programının ve PDKS cihazların bir arada kullanılması gerekir.

Bu PDKS cihazların, yüz tanıma personel devam kontrol sistemleri cihazları, parmak izi personel devam kontrol sistemleri cihazları ve kartlı personel devam kontrol sistemleri cihazları olmak üzere farklı modelleri yer almaktadır. Hangi modelin kullanılacağı tamamen sizin tercihinize göre değişir.

Personel devam kontrol sistemlerinde en çok yüz tanıma cihazları kullanılmaktadır. Daha sonra parmak izi okuma personel devam kontrol sistemleri cihazları ve kartlı personel devam kontrol sistemleri cihazları tercih edilmektedir.

Bunun sebebi, yüz tanıma cihazlarının çok daha güvenilir olmasıdır. Bu cihazlara kişilerin eşsiz ve benzersiz olan yüz özellikleri kayıt edilmektedir. Parmak izi personel devam kontrol sistemleri cihazlarına da eşsiz ve benzersiz olan parmak izi kayıt edilmektedir.

Üstelik bir insanın on parmağında da parmak izi farklı olduğundan ötürü, bütün parmaklarının da kayıt edilebilmesi mümkündür. Böylece personeller, normalde geçiş yaptıkları parmaklarında kesik, çizik veya deformasyon yaşadıklarında, kayıtlı olan diğer parmaklar ile geçiş yapabilirler.

Kartlı personel devam kontrol sistemleri cihazları ise kart tanıma teknolojisi ile çalışmasına devam etmekte olan cihazlardır. Bu cihazlara tanıtılacak olan kartlar, mifare ya da proximity kartlardır. Bu kartların hangisinin kullanılacak olduğu tamamen cihazın modeline göre değişir.

ISO Belgesi

Mdy Web Tasarım

G Belgesi

ISO 9001 Belgesi