Otomatik Yangın Söndürme Sistemleri

Otomatik Yangın Söndürme Sistemleri

Otomatik Yangın Söndürme Sistemleri Ekonomik kalkınma alanlarından biri olan sanayi bölgesindeki işletmeler, hizmet sektörünün yoğunluğunu taşıyan büyük alışveriş merkezleri ve toplu konutlarda yangın riskini göz ardı etmemek ve bertaraf etmek adına otomatik yangın söndürme sistemleri tercih edilmektedir.

Geçmişte kullanılan manüel söndürme yöntemlerinin yerine otomatik şekilde ısıyı ve dumanı algılayan, merkezi yönetim sistemine komut gönderen ve yangına müdahaleyi insan eli değmeden başlatan otomatik söndürme sistemleri rol almaya başlamıştır.

Özellikle gece-gündüz farkı olmaksızın sürekli korunması gereken yangın açısından riskli bölgelerde otomatik yangın söndürme sistemleri başarılı bir görev yürütmektedir. Çağa ayak uyduran ve en gelişmiş teknolojileri barındıran bu sistemler beğenilmekte ve yüksek oranda tercih edilmektedir.

Yangın, günlük yaşantıda ve iş güvenliği konusunda karşılaşmaktan korkulan en büyük tehlikelerden biridir. Yanma olayı yanıcı maddenin ısı ve aynı zamanda oksijenle birleşmesi sonucunda meydana gelir. Otomatik yangın söndürme sistemleri, herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan birleşimin ayrıştırılmasını en hızlı bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır.

Her biri farklı yangın türlerinde kullanılan otomatik yangın söndürme sistemlerinin hangisinin kullanılacağına uzman mühendisler karar vermelidir. Bazı iş alanlarının özel konumuna göre farklı birimler için farklı söndürme sistemleri tercih edilebilir. Bu karar tamamen yangın riskinin % 100 etkisizleştirilmesi amacına yöneliktir.

Otomatik yangın söndürme sistemleri, binanızda hacim ve ekipmanlarınızı korumak için kullanılmaktadır. Aynı zamanda diğer uyarı ve algılama sistemleri ile entegreli şekilde de çalışmaktadır. Belirlediğiniz herhangi bir bölge veya tüm alana kurulumu yapılabilir. Otomatik yangın söndürme sistemlerinin birçok çeşidi bulunmaktadır.

Günümüzde en fazla kullanılan ve bulunduğu sektöre göre en başarılı sonuçlara imza atan otomatik yangın söndürme sistemleri nelerdir?

• FM-200 Gazlı söndürme sistemleri,
• Karbondioksitli söndürme sistemleri,
• Davlumbaz söndürme sistemleri,
• Sulu (sprinkler) söndürme sistemleri,
• Su sisli söndürme sistemleri,
• Tozlu söndürme sistemleridir.

Bu sistemler barındırdıkları söndürme muhteviyatı ve özelliklerine göre farklı çeşitlere sahiptir. Basınç durumuna göre yüksek basınçlı, normal basınçlı ve düşük basınçlı olarak tasarlanmaktadır. Yangın ihtimalinin yüksek olduğu ve tutuşacak malzemelerin büyük risk oluşturduğu bölgelerde yüksek basınçlı söndürme sistemleri kullanılır.

Orta seviyede riskin olduğu alanlarda normal basınçlı sistemler yeterli olmaktadır. Yangın ihtimalinin az olduğu, olsa bile hızlı tutuşacak ve yayılacak bir ortam bulamayacağı alanlarda ise düşük basınçlı sistemler kullanılır.

Ayrıca yüksek basınçlı suyun zarar verme ihtimali bulunan hassas materyallerin sergilendiği ve kullanıldığı binalarda da özel olarak tasarlanan düşük basınçlı sistemler daha başarılı sonuçlar vermektedir.

ISO Belgesi

Mdy Web Tasarım

G Belgesi

ISO 9001 Belgesi