Ex Proof

Ex Proof

Exproof kelime anlamı explosion proof tan gelmektedir yani patlamaya karşı korumalı demektir. Explosion Proof kelimesinin kısaltması olup, teknik anlamda “Patlayıcı ve Tehlikeli Ortamlarda ATEX belgeli elektrik ürünlerini” ifade etmektedir.

Ex proof patlama tehlikesi bulunan bölgelerde kullanılan özel ekipmanlı elektrik malzemeleridir. Kısaca açıklamak gerekirse doğalgaz rafineleri,kazan daireleri, petrol rafineleri, madenler ve benzeri gibi bölgelerde patlamaya karşı önlem almak için exproof malzemeler kullanılır ex proof malzemelerin bir çok özelliği bir çok koruma sınıfları vardır ex proof armatürlerin veya panoların en önemli özelliği alev sızdırmaz ,ark ve kıvılcım atmaz olması mümkün mertebe ortamdaki patlama olasılığını en aza indirmeye çalışmaktır.

Exproof motor, exproof lamba, exproof armatür farketmez, sizden exproof özellikli ekipmanlar bir ürün istendiğinde bu ürünün özel üretilmiş olan ve bu patlayıcı ortamlarda kullanılacağını anlayabilirsiniz.

Patlamaya karşı koruma derecesinin kriterlerini karşılayabilmek için, bir mahfazanın, içinde bulunan kıvılcımları buharın, gazların, tozun veya etrafındaki havadaki liflerin tutuşmasını önleyebilmesi gerekir. Bu nedenle, patlamaya karşı dayanıklı elektrik panosu demek panonun dış bir patlamaya karşı koyabildiği ya da patlamayı engellediği anlamına gelmez.

Panonun bir iç kıvılcımı sönümlemesi ve alevin dış atmosfere karışmadan, çok daha büyük bir patlamayı engelleme kabiliyeti demektir. Patlamaya karşı korumalı bir ürün genellikle dökme alüminyum veya paslanmaz çelikten yapılmış bir çerçeveye yerleştirilir. Exproof ürün özelliği öngörülen testleri geçtikten sonra yetkili makamlar tarafından onaylanmış ürünlere verilmelidir.

Günümüzde bir çok insan ex proof ne anlama geldiğini bilememekte ve ne tür aletler olduğu hakkında fikir sahibi olmamaktadır yapılan araştırmalara göre genellikle tüketiciler ex proof nedir, ex proof aydınlatma fiyatları nedir veya ex proof floresan aydınlatma nedir diye internet üzerinden aramalar yapmaktadır.

Exproof ortamlar hangileridir?

Petrol rafinerileri, petrol tesisleri
Demir-çelik sanayisi
Kimyasal ürün üreten fabrikalar
Ahşap işi yapan tesisler
Kömür madenleri
LPG ve Doğalgaz tesisleri
Alkollü içcecek fabrikaları
Un ve şeker fabrikaları
İlaç fabrikaları

Ex proof Zone Bilgisi nedir ? Hangi Bölgeler Zone Sınıfına Girer ?

Exproof en önemli detayı zone bilgisidir hangi bölgede ne tür armatür veya pano kullanmanız gerektiğini bulunan ortamın zone bilgisi belirler.

Gaz ve Toz bölgesi olarak zone bölgesi 2’ye ayrılır.

GAZ için Zone bölgeler halinde 3’e ayrılır. Bunlar Zone-0 Zone-1 Zone-2 dir.

Toz için Zone bölgeler halinde 3’e ayrılır.Bunlar Zone-20 Zone-21 Zone-22 dir.

Zone-0 : Literatürde zone-0 bölgesi mevcuttur. Patlama tehlikesinin en yüksek olduğu bölge olarak geçer fakat ne Türkiye’de nede Avrupa’da zone 0 armatür ve pano üretimi bulunmaktadır genellikle zone-0 sayılan bölgelere de Zone-1 ürünler kullanılmaktadır. Tanım olarak karşılamak gerekirse gaz veya buharın aktif olarak sürekli dolaştığı bölgeler zone-0 girmektedir.

Zone-1: Patlama tehlikesinin çok yüksek olduğu bölgelerde kullanılan malzemelerdir. Örnek vermek gerekirse madenler, rafineler, doğalgaz dolum istasyonları, kimyasal malzeme depolama alanları ve benzeri gibi bir çok bölge zone-1 kısmına girmektedir. Bakım onarım işleri veya sızıntılarda tehlike yarata bilecek ortam denebilir.

Zone-2 : Ortamda Gaz ve buhar gibi patlama tehlikesinin bulunduğu fakat zone-1 kadar tehlikeli olmayan bölgeler zone-2 sınıfına girmektedir. Genel amaç ortamda ark ve kıvılcım çıkmadan ortamda oluşa bilecek patlamayı önlemektir zone-1 göre patlama riski daha düşüktür.

Zone-20: Sürekli olarak elektrik malzemelerinin toz ile temas ettiği bölgeler Zone-20 bölgesidir. Bu sebep ile patlama tehlikesinin en yüksek olduğu bölge zone-20 bölgesine girer.

Zone-21: Zone 20′ ye göre patlama tehlikesinin az olduğu fakat ortamda bulunan tozun bakım onarım işleri veya sızıntılarda tehlike yarata bilecek ortamlar Zone 21 girmektedir.

Zone-22: Ortamda toz ve parlayıcı gibi malzemelerin patlama tehlikesinin oluşturduğu fakat zone-21 kadar tehlikeli olmayan böğeler Zone-22 sınıfına girmektedir. Genel amaç ortamda ark ve kıvılcım çıkmadan ortamda oluşa bilecek patlamayı önlemektir zone-21 göre patlama riski daha düşüktür.

Zone bölgelerinde Toz D harfi ile Gazlar ise G harfi ile sembolize edilir.

Exproof alanında koruma tipleri

(d ) Alev sızdırmaz koruma

(e ) artırılmış emniyet

(p) basınçlı tip koruma

(q ) kumlu koruma

(o) yağlı koruma

(m) döküm koruma

(n) ark çıkarmaz

(s) özel tip ürünler

(Ex-td) toz geçirmez koruma

(i) kendinden emniyetli (kitli) koruma

Ex proof alanında sertifikalar nelerdir ?

Exproof alanında iki önemli sertifika vardır. Bu sertifikalar ATEX ve IEC sertifikasıdır.

Atex Nedir?

Atex ” Atmosphere Exposible” kısaltmasında gelmektedir. Atex 1996 yılında resmi olmayan bir standart olarak kullanılırken. 2003 yılından itibaren patlayıcı (exproof) ortamlarda kullanılmak üzere üretilen ve satılan tüm ürünlerin Atex kabulü görmüş ve sembolünü taşıması zorunluluğu getirilmiştir. 1 temmuz 2003 tarihi ile Avrupa ülkelerinde tek bir standart olarak kullanılmaya başlanmıştır.

IEC Nedir?

(The Internatıonal Electrotechnical Comission ) yani uluslararası elektro teknik komisyonu anlamına gelmektedir. Atex sertifikasına nazaran daha kapsamlı olan bu sertifika tüm dünyada geçerliliği olan sertifikadır.

Bilinçli bir tüketicinin denetimlerde problem yaşamaması için dikkat etmesi gereken en önemli unsurlardan birisi sertifikaların güncel olmasıdır. Tüketici alacağı ex proof armatür, exproof projektör, exproof pano, exproof anahtar ve benzeri gibi ürünlerinin sertifikasının nereden alındığını ve kaç yıl geçerliliği olduğunu kontrol etmek zorundadır.

Bir Ürünün EX PROOF Olduğunu Nasıl Anlarız?

Ürünün ex proof olduğunu anlamanın en basit yollarından biri ürünün üzerinde bulunan ex ibaresidir. Ex ibaresinin yanı sıra her ex proof ürünün bir sertifikası olmak zorundadır. Sorgulatılmış bir belgenin üzerinde bulunan atex kodu armatür veya kullanılan başka bir ex proof ürünün üzerinde yazmak zorundadır.

ISO Belgesi

Mdy Web Tasarım

G Belgesi

ISO 9001 Belgesi